Olympijské hry

Prehľad udalostí na LOH Paríž 2024 - 16. deň

koniec udalosti

11.08.2024, 09:00 • Lukáš Sidor

To je už z dnešného prehľadu všetko, boli rozdané všetky medaile na LOH v Paríži. Najúspešnejšou krajinou sa stali Spojené štáty americké s bilanciou 40 zlatých, 44 strieborných a 42 bronzových, nasleduje Čína (40, 27, 24) a Japonsko (20, 12, 13). Lúčim sa s vami a prajem krásny zbytok dňa. (18:17:31)
Basketbal

Vo finále basketbalového turnaja žien to bola vyrovnaná bitka až do poslednej sekundy. Američanky sa len ťažko vyrovnávali s tvrdou hrou a nasadením Francúzok. Prvý polčas priniesol 50 bodov, nie je však od jedného tímu, ale od oboch dohromady, teda 25:25. V druhom dejstve si síce USA vybudovalo osembodový náskok, aj ten ale domáce dokázali zmazať. V úplnom závere po šestkách Copperovej viedli Američanky tri sekundy pred koncom 67:64. Francúzky stihli loptu dostať cez celé ihrisko na Williamsovú a tá ťažkou strelou o dosku s klaksónom trafila do koša. Pri strele však jej noha bola tesne cez trojkovú čiaru a tak to bolo len za dva body. Obrovská smola pre Francúzky a aj pre zápas, ktorému by svedčalo predĺženie. Prekvapenie sa teda nekonalo, USA si pripisuje ôsme zlato v rade za sebou a desiate celkovo. Neuveriteľná je aj bilancia hráčky z tímu USA, ktorá bola dnes len na lavičke. Diana Taurasiová si totiž v 42 rokoch zavesila zlatú medailu z LOH na krk už po rekordný šiestykrát! Pre Francúzky je to druhé striebro (2012 Londýn), okrem toho majú aj bronz z posledných LOH v Tokiu.

Ženy, finále:
Francúzsko – USA 66:67 (9:15, 25:25, 43:45)

Williamsová 19 (7 doskokov), Ayayiová a Johannesová 9 – Wilsonová 21 (13 doskokov), Copperová a Plumová 12
Basketbal

Ženy, finále

Ak niekto očakával debakel už v polčase, opak je pravdou. Domáce zatiaľ držia s favoritom krok. Tvrdo bránia, čo je doteraz základ ich úspechu spolu s bojovnosťou. Američankám tento štýl zápasu zatiaľ nevyhovuje a nevedia sa chytiť. Podarí sa domácim obrovské prekvapenie? Po prvom polčase je stav Francúzsko – USA 25:25.

Striebro: Rahman Amouzadkhalili (IRI)
Bronz: Sebastian Rivera (PUR) a Islam Dudajev (ALB)

Voľný štýl mužov do 97 kg

Zlato: Achmed Tažudinov (BRN)
Striebro: Givi Mačarašvili (GEO)
Bronz: Magomedchan Magomedov (AZE) a Amirali Azarpira (IRI)

Voľný štýl žien do 76 kg

Zlato: Juka Kagamiová (JPN)
Striebro: Alexis Bladesová (USA)
Bronz: Tatiana Renteríaová (COL) a Milaimy de la Caridad Marinová Potrilleová (CUB)

Vodné pólo

Srbi prakticky celý zápas udržiavali trojgólový náskok a držali stretnutie pod kontrolou. Po polčase viedli 8:5 a v druhom polčase už žiadny zázračný obrat Chorvátov nedovolili. Chorváti sa museli na svoje góly nadrieť, zatiaľ čo Srbi využívali svoju streľbu efektívne. Príliš sa nepredviedli ani chorvátski brankári, Bijać pustil prvých 7 striel za svoj chrbát. Srbi tak po koncentrovanom a kvalitnejšom výkone zaslúžene získavajú zlaté medaily.

Muži, finále
Srbsko – Chorvátsko 13:10 (5:2, 3:3, 3:3, 2:3)
Góly:
Čuk 3, Dedović, N. Jakšić po 2, Mandić, S. Rašović, Drašović, Vico, Ubović, V. Rašović – Marinić Kragić 3, Charkov a Fatović po 2, Burić, Lončar, Joković, Vrlić.

Volejbal

Američanky sa dnes museli skloniť pred kvalitou Talianok. Tie si v každom sete dokázali pomerne rýchlo vypracovať náskok, ktorý si bez ťažkostí udržali až do konca. Výborne hrali aj v defenzíve. V útoku ich ťahala najme skvelá Paola Egonuová, ktorej výborne sekundovali aj Syllaová a Bosettiová. Talianky získavajú za dnešný výkon zlaté medaily úplne zaslúžene. Na americkej strane chýbali body od Kathryn Plummerovej a Andrey Drewsovej, ktoré v podstate prestrieľali Američanky až do finále.

USA – Taliansko 0:3 (18:25, 20:25, 17:25)

Hádzaná

V finále hádzanárskeho turnaja mužov sme žiadnu drámu nevideli. Dáni rozstrieľali Nemcov 39:26. Náskok si vybudovali už v prvom polčase, keď viedli aj o 11 gólov. Napokon prvú časť vyhrali 21:12. V druhom polčase svoj náskok navyšovali a nepripustili žiadne komplikácie pri ceste za vytúženým zlatom. Strieľalo to hlavne Gidselovi, ktorý si vo finálovom zápase pripísal 11 gólov. Dáni si pripisujú druhé zlato po úspechu v Riu de Janeiro v 2016. Naposledy v Tokiu brali striebro, keď nestačili na Francúzov. Nemci si odnesú strieborné medaile, je to už ich piata olympijská medaila z mužskej hádzanej, druhé zlato ale k tomu z roku 1936 z Berlína nepridajú.

Nemecko – Dánsko 26:39 (12:21)
Najviac gólov: Knorr 6, Uscins 4, Kohlbacher 4 – Gidsel 9, Jakobsen 7, Pytlick 6. Rozhodca: Bojan Lah, David Sok (obaja SLO). Sedemmetrové hody: 3/2 – 2/2. Vylúčenie: 1:1.

Vzpieranie

Vo vzpieraní žien nad 81 kg sa zo zlata teší najväčšia favoritka a obhajkyňa z Tokia, Číňanka Li Wen-wen, za ňou skončila Kórejka Pak Hje-čong a bronz putuje do Veľkej Británie zásluhou Campbellovej.

Ženy nad 81 kg

1. Li Wen-wen (CHN) 309 kg (136+173)
2. Pak Hje-čong (KOR) 299 (131+168)
3. Emily Campbellová (GBR) 288 (126+162)
4. Lisseth Betzaida Ayoviová Cabezasová (ECU) 283 (123+160)
5. Mary Theisenová Lappenová (USA) 274 (119+155)
6. Duangaksorn Chaideeová (THA) 272 (120+152)
7. Halima Abbasová (EGY) 260 (115+145)
8. Naryury Pérezová Reveronová (VEN) 259 (114+145)
9. Crismery Santanaová Peguerová (DOM) 258 (118+140)
10. Tursunoj Žabborovová (UZB) 251 (118+133)
11. Iuniarra Sipaiaová (SAM) 246 (105+141)
12. Nurul Akmalová (INA) 245 (105+140)
Hádzaná

V súboji o zlaté medaile v hádzanárskom turnaji mužov zatiaľ po polčase dominujú Dáni, ktorí si vybudovali vedenie 21:12, pričom v zápase viedli už aj o 11 gólov. Momentálne to na drámu nevyzerá. Musel by to byť od Nemcov diametrálne odlišný výkon ako v prvej časti.

Basketbal

Vo vyrovnanom ženskom basketbalovom zápase o bronz sa nakoniec z cenného kovu tešia Austrálčanky. V záverečnej štvrtine si vybudovali tesný náskok a ten už dokázali udržať. Belgičanky mali loptu vo svojej moci pri stave 78:81, hralo sa posledných 30 sekúnd. No akciu absolútne nezvládli a ani nevyskúšali vystreliť v 24 sekundovom limite. Následne už šestkami po belgických fauloch dospel k záveru. Nič na tom nezmenila ani trojka s klaksónom od Vanloovej, tá už len skorigovala výsledok na 81:85. Z bronzu sa teda tešia Austrálčanky, ktoré ťahala svojim výkonom hlavne famózna Magbegorová, autorka 30 bodov a 13 doskokov.

Ženy, o 3. miesto:
Belgicko – Austrália 81:85 (19:20, 36:37, 61:60)

Vanloová 26 (11 asistencií), Meessemanová 23 – Magbegorová 30 (13 doskokov), Whitcombová 14

Moderný päťboj

V modernom päťboji sa individuálnych pretekoch žien teší zo zlata Maďarka Gulyásová v novom svetovom rekorde. Za ňou skončila na striebornej pozícii domáca Clouvelová a bronz berie Kórejka Song Sung-min.

Individuálne preteky žien

1. Michelle Gulyásová (HUN) 1 461 b. (WR)