Tenis

WTA Wu-chan (tvrdý povrch)

Aryna Sabolenková (1) – Čchin-wen Čeng (5)

2:1 6:3, 5:7, 6:3

13.10.2024, 11:13 • Centrální kurt, Wu-chan (CHN) • Finále • Jan Vojkůvka (@JanVojkuvka) cz

Tipsport: 1.45 2.94

Aryna Sabalenková (2.) zvládla na tisícovce v čínském Wu-chanu nečekaně náročný finálový zápas. S domácí Čchin-wen Čeng (7.) svedla dramatickou třísetovou bitvu, která se protáhla na dvě hodiny a 41 minut, po nichž nakonec favoritka zápasu zvítězila 6:3, 5:7, 6:3 a potřetí v kariéře wu-chanský turnaj vyhrála.

Šampionka z let 2018 a 2019, tedy ještě z období před covidem, vstupovala do finále v roli výrazné favoritky. V dosavadních třech zápasech s Čchin-wen Čeng totiž neztratila nikdy více než pět gemů. Čerstvě dvaadvacetiletá Číňanka ale na domácí půdě vystrkovala drápky a běloruskou hvězdu pořádně potrápila.

První set byl poměrně jednoznačný. Sabalenková prorazila soupeřce podání v šesté hře a nečelila ani jednomu brejkbolu. Skvěle navíc vstoupila i do druhé sady, ve které se ujala vedení 2:1 s výhodou brejku.

Od té chvíle se ale Čeng významně zlepšila, Sabalenková navíc začala poměrně dost chybovat. Domácí tenistce se povedlo nejen srovnat na 2:2, ale posléze se dokonce dostat do vedení 5:3. S těmito problémy si Sabalenková ještě poradila a dotáhla se ve skóre na 5:5, pak ale ve dvanáctém gemu potřetí prohrála své podání a zápas musel jít do třetího setu.

Rozhodující dějství už nabídlo divokou brejkovanou. Sabalenková se dvěma brejky dostala do vedení 3:0, Čeng pak snížila na 2:3 a měla možnost i k druhého rebrejku. V šesté hře však brejkbol nevyužila a Sabalenková naopak v sedmém gemu uskočila opět do vedení o dva servisy.

Čeng odmítla konec zápasu a v osmém gemu čistou hrou prorazila Sabalenkové podání. Když ale měla rebrejk potvrdit na servisu a zabojovat ještě o zázračný zvrat, neuspěla. Sabalenkové sice odvrátila dva mečboly, ale třetí už světová dvojka na returnu proměnila a vybojovala svůj sedmnáctý titul na okruhu WTA. (14:06:19)

Konec zápasu

2:1; 6:3 - Aryna Sabalenková

6:3

Třetí mečbol už Sabalenková využívá! Její zkrácený úder Čeng doběhla, ale nalila Bělorusce na vítězný volej.

A-40

Skvělý křižný úder Sabalenkové dopadl do pravého růžku. Čeng přebíhaným forhendem trefila těsný aut.

40-40

Avšak odvrácený. Čeng šla po servisu k síti a oblouček Sabalenkové zatloukla forhendem z první.

A-40

Čeng se z forhendu netrefila do kurtu. Těsný aut a druhý mečbol!

40-40

1:1; 5:3; 40-40 - Aryna Sabalenková

40-40

Sabalenková náběhem naznačila ránu, ale zahrála povedený křižný kraťas.

40-A

Sabalenková mohla útočit, nabíhaný forhend ale umístila za baseline. Výhoda pro Čeng.

40-40

Odvrácen. Sabalenková musela hrát přebíhaný forhend, který křížem poslala do autu.

40-30

Sabalenková zahnala soupeřku returnem do pravé strany, Čeng forhendem trefila těsný aut a Sabalenková má mečbol!