Olympijské hry - pozemný hokej - muži

Nizozemsko – Španělsko

4:0

koniec udalosti (1:0, 1:0, 1:0, 1:0)

06.08.2024, 14:00 • Yves-du-Manoir Stadium - Paříž • Semifinále • Tadeáš Rulf cz

Branky
12. Janssen, 20. Brinkman, 32. van Dam, 50. Telgenkamp (15:39:16)
Je konec, Nizozemsko naprosto suverénně triumfuje poměrem 4:0 a zaslouženě postupuje do finále olympijských her. Na Španěly, kteří dnes po celý zápas tahali za kratší konec provazu, čeká pouze boj o bronz.

Španělsko se trápilo především směrem dopředu, nedokázalo proměnit ani jednu ze 14 střel, ani jeden ze šesti trestných rohů.

Nizozemci postupují do finále po 12 letech, titul slavili naposledy v Sydney 2000. Španělé získali svou poslední medaili v Pekingu, kdy byli druzí, také oni tak své celkové účinkování na turnaji mohou, zvláště v případě zisku bronzové medaile, hodnotit jako relativně úspěšné.

Své soupeře poznají oba celky dnes po 19. hodině, kdy začíná druhá semifinálová bitva mezi Německem a Indií. A vy můžete být samozřejmě opět u toho a dozvědět se naším prostřednictvím vše podstatné! Do té doby přeji top odpoledne všem fanouškům pozemního hokeje!

60

V poslední minutě mohl ještě vypálit Basterra, ale situaci prováhal.

59

Ne, Pirmin Blaak je dnes nad síly Španělů. přidává další luxusní zákrok.

59

Rychlá protiakce Španělů ještě přináší trestný roh.

58

Španělé opět ztrácejí míček.

57

Velmi nepovedené zakončení výrazně nad předvádí z těsné blízkosti Basterra.

56

Dva cenné bloky si nyní připisuje defenziva Nizozemska.

55

Španělské trápení podtrhuje ztráta balónu.

54

Nizozemská defenziva dokázala soupeře vytlačit k pravému rohu, tedy do pozice ze které zakončovat prakticky nemá smysl.

53

Nyní mají Španělé vzdálenost k brance výrazně nižší, střelba však stále nepřichází.

52

Španělé stále drží míč, nedostávají se však ani do útočné třetiny, natož ke střelám.

51

Španělé kombinují na útočné polovině, jejich zlaté naděje jsou již nicméně minulostí.

50

Nizozemsko právě vstřelilo branku!
Nizozemské galapředstavení nekončí, nechytatelnou tečí se prosazuje DUCO TELGENKAMP!

50

Telgenkamp předvedl pěkný průnik po levé straně, míč zůstává Nizozemcům.

49

Blaak je zpět na nohou, můžeme pokračovat.

49

Ne, španělský brankář přidává další naprosto exkluzivní zákrok a drží čisté konto. Následně po zásahu do intimních partií klesá k zemi.

48

Mirallesův pokus je zablokovaný, následuje ještě jeden roh.

48

Pěkný španělský průnik po pravé straně rezultuje v trestný roh.

47

Španělé kombinují na polovině hřiště.

46

Střílený centr Justena Bloka spoluhráče nenašel.

46

Právě začala čtvrtá čtvrtina.

45

Zdravotní stav Hoedemakerse se výrazně zlepšit, nyní se již Nizozemec rozcvičuje.

45

Více už toho Nizozemci nestihnout, třetí čtvrtina je u konce. Favorit je krůček od postupu.

44

Další skvělý zákrok Calzada přichází po ráně Larse Balka.

43

Brinkmanova rána jde pouze na brankáře soupeře.

43

Po velmi dobré akci Brinkmana a ráně van Dama z otočky je tu trestný roh pro Nizozemsko.

43

Nedovoleného zákroku se dopouští Gispert.

43

Nizozemci stále nemají dost a tlačí se vpřed, nyní z toho rezultuje ztráta, avšak vzápětí je míč opět v jejich držení!

42

Nedovolený zákrok na de Vildera.

41

Na druhé straně vznikl brejk 3 na 2, také španělský brankář má ovšem nohy postavené excelentně.

41

Zase to nevyšlo, perfektní zásah gólmana Nizozemí!

40

Po dobrém křižném pasu Clapese je tu faul Nizozemce. Španělsko si bere videovýzvu a získává místo volné střely rovnou trestný roh.

39

Nebezpeční jsou naopak Nizozemci, nyní jejich snažení ostrým, ale dle sudích čistým, zákrokem neguje Miralles.

38

Na míči jsou opět Nizozemci. Španělé ve druhé půli doposud nevystřelili a s jejich postupovými šancemi to nevypadá vůbec dobře.

37

Útok Španělů je opět velmi pomalý, po návratu na vlastní polovinu dlouhým míčem nacházejí pouze bránícího hráče soupeře.

36

Nizozemské nahození končí pouze odevzdáním míče soupeři.

35

Nizozemci kombinují na vlastní polovině a nekompromisně kradou Španělům cenné vteřinky.

34

Také holandská defenziva se nicméně vzápětí ukazuje ve velmi dobrém světle.

33

Perfektně načasovaný zákrok jednoho ze španělských beků předčasně ukončuje nizozemský atak.

32

Vstup snů zažívá do druhého poločasu THIJS VAN DAM, který se dostal k odraženému míči po vlastním zakončení a napodruhé již gólmanovi soupeře šanci nedal. Španělsko je v hodně velkých potížích.

31

Druhý poločas právě začíná.
Po prvním poločase má favorizovaný nizozemský tým poměrně komfortní náskok dvou branek díky trestné ráně Janssena a parádní šibenici z dílny Brinkmana. Španělé nehrají špatně, předvedli již pět zakončení a poměrem 58:42 ovládají dokonce statistiku držení míčku, je jim to však zatím vše málo platné. Co se průniků do kruhu soupeře týče, vedou Nizozemci 8:5.

30

Ne, to už Španělé nestihli, první poločas právě končí.

30

Videorozhodčí rozhoduje, že poslední odraz byl od Nizozemce a 4,5 vteřiny před koncem poločasu uvidíme ještě jeden roh.

30

Výborný zákrok si připisuje Blaak, následně ještě celou situaci rozhodčí konzultuje s videem.

30

Příliš opatrný přístup Španělů se projevil i v této standardní situaci, kterou řeší pouze pasem dozadu. Následné nahození ovšem díky odrazu od beka soupeře přináší první trestný roh zápasu.

29

Španělé rozvážně kombinují na vlastní polovině.

28

Pokus Gerarda Clapese přes dvojici nizozemských beků na branku neprošel.

27

Po poněkud chaotickém boji o balónek jsou v jeho držení opět Španělé.

26

Vzápětí ovšem Španělé chybují při rozehrávce a odevzdávají míč soupeři.

25

Dlouhé holandské nahození našlo pouze beka soupeře.

24

Zdravotní potíže má bohužel Hoedemakers, který se nemůže zapojit do hry.

23

Dělovou ránu Telgenkampa z úhlu chytá gólman.

22

Nizozemci kombinují na útočné polovině.

21

Španělé jsou pod tlakem, jejich pokus o rychlý zisk míče zatím hatí přílišná agresivita a faul.

20

THIERRY BRINKMAN zvyšuje poté, co se dostal k odraženému míči, neskutečnou ranou z první na 2:0! Parádní vymetl pravý horní růžek branky soupeře, wow!

19

18

Následné nahození znamená pouze odevzdání míčku soupeři.

17

Nizozemci vyčkávají kombinací na vlastní polovině.

16

Ránu Mirallese dokázal nizozemský brankář vykopnout.

16

Jdeme na druhou čtvrtinu!

15

První čtvrtina právě skončila.

15

Tvrdý blok jednoho ze Španělů u rozhodčích prošel.

14

Kvalitní napadání kombinujících protihráčů přináší Španělům zisk balónku na vlastní polovině.

13

Povzbuzení Nizozemci se okamžitě opět hnali vpřed, nyní je nicméně defenziva Španělska zastavuje čistě.

12

JIP JANSSEN suverénně proměňuje! Luiz Calzado neodhadl stranu a rána do pravého dolního rohu znamená první branku dnešního mače.

12

Video potvrzuje původní verdikt!

12

Po rychlé akci Hoedemakerse je tu zřejmě penalta pro Nizozemce! Situaci ještě prověřuje video.

11

Španělé hrají na jistotu a od branky soupeře se sérií pasů vytlačují na vlastní polovinu.

10

Taktická bitva pokračuje, na míčku jsou opět outsideři z Pyrenejského poloostrova.

9

Rychlá holandská akce končí výrazně nepřesným zakončením z dálky.

8

De Vilder při zakončení tvrdě hokejkou dokončující pohyb zasáhl Vizcaina, nizozemský bek je nicméně naštěstí v pořádku.

7

Fantastický presink přináší zisk míčku pro Nizozemce.

6

Na míčku jsou stále Španělé, Nizozemci jim znemožňují postup vpřed.

5

Před brankou soupeře se po skvělém průnikovém pasu zjevil volný Marc Reyne, jeho improvizované zakončení však kryje Blaak.

4

Perspektivní atak po pravém křídle dokázala obrana Nizozemí zblokovat.

3

Španělé kombinují na vlastní polovině.

2

První rychlá akce Nizozemska nekončí ani střelou, dobrá práce španělské defenzivy.

1

Sestavy
Nizozemsko: Janssen, Balk, de Geus, van Dam, Brinkman (C), van Ass, Croon, Blok, Wortelboer, Hoedemakers, Blaak – de Vilder, Bijen, de Mol, Telgenkamp, Middendorp. Trenér: Jeroen Delmee.

Španělsko: Alonso, Bonastre, Gispert, Cunill, Basterra, Clapes, Reyne, Miralles (C), Calzado, Menini, Rodriguez – Vilallonga, Recasens, Vizcaino, Lacalle, de Ignacio-Simo. Trenér: Maximiliano Caldas.
Turnaj v pozemním hokeji pozná v úterý 6. 8. své finalisty, jako první změří v semifinále síly reprezentanti Nizozemska a Španělska.

V pozici výrazných favoritů vstupují do bitvy o finále Holanďané, kteří si již se Španěly výsledkem 5:3 dokázali poradit v základní skupině. Nizozemci jsou třetím týmem z loňského MS, na předchozích dvou šampionátech získali dokonce stříbro a rozhodně mají ty nejvyšší medailové ambice oprávněně i v Paříži.

Outsideři ze Španělska v této generaci dosud na první úspěch čekají, svou poslední světovou medaili v podobě stříbra získali již před 16 lety na hrách v Pekingu. Kvalitu nicméně prokázali na evropském šampionátu v roce 2019, kdy právě díky semifinálovému triumfu nad Nizozemci brali stříbro.

Čtvrtfinálovým peklem prošli snáze Nizozemci, kteří si s Australany dokázali poradit relativně poklidným výsledkem 2:0, Španělé se proti Belgičanům nadřeli až do závěrečného hvizdu, když konečnou výhru 3:2 zařizoval v 55. minutě Reyné a v 57. minutě Miralles.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 14:00.